Въздухопровод и въздушна арматура
Главният въздухопровод както и другите елементи на тръбната – въздухопроводна мрежа на вагоните и локомотивите в случаите когато не се демонтират от возилата, да се очукват с леки удари от дървен чук,за да падне ръждата и другите видове наслойки и замърсявания и да се продухат със сгъстен въздух с налягане 6-6,5 кгс/см2. При това предварително трябва да са свалени спирачните апарати и резервоарите за да се предпазят от допълнително замърсяване.
Не се допуска:
а/ почистване чрез обгаряне на силно замърсени тръби с оглед да не се образува в тях нагар;
б/не добре укрепени тръбни секции за коша или рамата на возилото;
в/ остри огъвания завои или стесняващи се преходи на тръбите; ‘
г/ мустаци или слитъци от заваряване или отрязване по челата на тръбите.
След демонтажа на тръбната мрежа при капитални ремонти на возилата отделните елементи да се почистват основно външно и вътрешно. След почисване през тръбите с диаметър 1″ свободно трябва да може да преминава дробинка с диаметър 22 мм,а при тръбата с диаметър 1 1/4″ – дробинка с диаметър 28 мм,
След разглобяването на елементите от тръбната мрежа и резбите им да се почистят от използуваните уплътнителни материали и да се провери състоянието на навивките и профила им. Допускат се за монтаж тръби,чиято резба има повреди по навивките равни общо на дължината на една навивка и височина на профила намалена до 15% от номиналната.Нарязването на нови резби да става с влашка за газова резба или чрез валцуване, след което да се проверяват с калибър или с гайка-еталон. Не се допуска нарязването им да става на универсален стругарски нож.
Челната повърхнина на фланците на тръбната арматура,тройници, муфи, контрагайки и т.н. трябва да бъде равна, перпендикулярна спрямо оста на резбата и да има фаска към резбата за лобиране на уплътняващата маса.
Тръбната арматура и пневматичните елементи да се завиват към тръбите с не по-малко от 2/3 от дължината на резбата си.
Главният въздухопровод при вагоните не трябва да има повече от три съединения с муфа.При наличие на пукнатини и други подобни дефекти на разстояние до 200 мм от края на тръбите се разрешава повреденият участък да се отреже и с чел на газова заварка да се сложи накрайник със същия диаметър и дължина. След заварката тръбата да се почисти външно и вътрешно от заваръчния шев до пълно възстановяване на светлото и сечение,
Забранява се:
а/ да се изваряват в основен /содов/ разтвор медни и месингови тръби;
б/ да се покрива вътрешната повърхнина на тръбите с вещества, които са ронливи или дават утайки и наслоения;
в/ да се заваряват пукнатини и шупли по тръби,а също и да се заваряват кръпки върху повредените места освен.
г/ да се огъват тръбите с радиус по-малък от три външни диаметри на тръбата;
д/ да се нагряват тръбите повече от 1000° С;
е/ да се заваряват колена или тройници;
ж/ да се уплътняват резбовите връзки с ацетонопа или блажна боя, минимум и други;
з/ да се влагат в холендровите връзки с калчища вместо клингеритна гарнитура;
При заводски ремонти на тяговите возила, мотор-вагоните и вагонните влакове главният въздухопровод след окончателния монтаж да се провери за проходимост със съчма 18 мм /за тръби 1″/ или 20 мм /за тръби 1 1/4″/, придвижвана от въздух под налягане 5 – 6 кгс/см2, след което да се провери на плътност.
Или иначе казано:Черният правилник.
Благодарим ви за прочитането на статията! Ако намерихте информацията за полезна, можете да дарите посредством бутоните по-долу:
Donate ☕️ Дарете с PayPalDonate 💳 Дарете с Revolut